Wina lodowe z Kanady – nowość na polskim rynku
Rzadko spotykane na polskich stołach, bywają przysmakiem nie tylko dla koneserów – wina lodowe. Coraz częściej są szukane na rynku przez Polaków. Jakie wino lodowe wybrać? Dlaczego warto sięgnąć po wyjątkowe wina z kanadyjskiego regionu Niagara-on-the-Lake? Kto je importuje do naszego kraju? Sprawdźcie w naszym artykule.
Wino lodowe Cabernet Franc Icewine z certyfikatem VQA
Wina lodowe powstają przez wyciśnięcie winogron zamarzniętych w warunkach naturalnych – jeszcze na krzewach. Nie można przy tym dopuścić do wcześniejszego rozmarznięcia gron. Ta specyficzna metoda produkcji wina ma swoje korzenie w Niemczech, w regionie Frankonii, lecz obecnie największym ich producentem na świecie jest Kanada. W Niemczech na określenie wina lodowego używane jest określenie Eiswein, a w krajach anglojęzycznych po prostu Ice wine (Icewine). Francuzi na określenie win lodowych używają wyrażenia vin de glace, a Czesi – bardzo podobnie jak Polacy – ledové víno. I to właśnie Czesi i Francuzi najczęściej w Europie, poza Niemcami, produkują to szlachetne wino. Ciekawostką jest, że choć w Polsce nie mamy dużych tradycji w produkcji win lodowych, postanowiła je wskrzesić winnica Uniwersytetu Jagiellońskiego „Nad Dworskim Potokiem”. Udało się jej wyprodukować 20 litrów tego szlachetnego trunku z winogron zebranych w grudniu 2012 roku przy temperaturze sięgającej -12 stopni Celsjusza. O tych winach z winogron zebranych grudniu 2013 roku jeszcze nic nam nie wiadomo. Po wino bardziej oryginalne, spoza naszego kontynentu, warto sięgnąć do produkcji kanadyjskich.
Wina lodowe najczęściej produkowane są z gron nadających się do produkcji wina Beerenauslese. Powstają z takich odmian jak Riesling, Chardonnay czy Gewürztraminera, ale można spotykać także te wyprodukowane z Pinot Blanc, Cabernet Sauvignon lub Merlot (i to właśnie głównie w Kanadzie). W Kanadyjskim Ontario swoje terroir znajduje szczep Vidal. Przeznaczony jest do robienia win o wysokiej jakości. Ze względu na dużą odporność na niskie temperatury oraz dużą zawartość cukru w gronach powstają z niego szlachetne wina lodowe, wina z późnego zbioru oraz wina stołowe. Wina lodowe mogą leżakować aż 50 lat, a winogrona do ich produkcji zbiera się na półkuli północnej w grudniu i styczniu. Na półkuli południowej – ze względu na inne pory roku – okres zbiorów odbywa się w innych terminach – rozciąga się pomiędzy lutym a czerwcem. Aromaty miodu o wysokim poziomie kwasowości, a także brzoskwinie, róży i pigwy – to charakterystyczne dla win lodowych nuty smakowe.
Kanadyjskie wino lodowe ze szczepu Vidal
W Polsce jedynym importerem win kanadyjskich jest szczecińska firma ETC Polska Sp. z o.o. Firma specjalizuje się w sprowadzaniu na polskie stoły kanadyjskich przysmaków – win, syropu klonowego oraz żurawiny. W ofercie ma wina stołowe, wina z późnego zbioru i wina lodowe. Właśnie te ostatnie zostały uhonorowane podczas targów ENOEXPO 2013 w Krakowie trzema złotymi medalami oraz dwoma srebrnymi i jednym brązowym. Najłatwiej nabyć te wina wchodząc na stronę internetową smaków kanady www.bestcanadianicewine.pl. Każdy powinien tam znaleźć dla coś siebie odkrywczego.
W Kanadzie najbardziej znanym regionem, w którym powstaje wino lodowe, jest Niagra-on-the-Lake w prowincji Ontario. Zimy są tam długie, a temperatury przez długie okresy utrzymują się poniżej zera, co pozwala na zbieranie winogron nawet w maju! Stamtąd właśnie pochodzi większość win polecanych przez firmę ETC Polska Sp. z o.o. Wszystkie wina oferowane przez polskiego importera mają certyfikaty VQA (Vintners Quality Alliance – wysoko ceniony znak jakości win kanadyjskich z regionu Ontario).
White Riesling z oryginalną etykietką
Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o kanadyjskich tradycjach i wyrobach oferowanych przez tamtejsze winiarnie, zajrzyjcie do sklepu Smaki Kanady www.bestcanadianicewine.pl Polecamy.
Mapa – Kanada, region Niagara-on-the-Lake