Co piją księża?… czyli jak smakuje wino mszalne
Wielu z nas zapewne zastanawiało się nad smakiem wina mszalnego. Czy wino używane podczas Mszy Świętej w kościele jest tego samego rodzaju i jakości jak to sprzedawane w sklepach? Czy przepisy określają kolor, szczep bądź zawartość alkoholu mszalnego wina?
Otóż wino mszalne używane podczas liturgii powinno posiadać specjalny atest zgodny z Kodeksem Prawa Kanonicznego. Jakie wymogi musi spełniać takie wino?
- Wino powinno być naturalne z owocu winnego i nie zepsute (Kan. 924 – § 3).
- Powinno być młode, jednoroczne, wytworzone w procesie naturalnej fermentacji gron.
- Bez dodatku konserwantów i sztucznych barwników.
- Nie może być dosładzane.
- O zawartości alkoholu 8-11 %.
- Kolor wina nie ma znaczenia.
- Można używać win zarówno słodkich i półsłodkich jak i wytrawnych oraz półwytrawnych.
Wino mszale można nabyć w sklepach z dewocjonaliami i artykułami liturgicznymi.
Choć informacja nie jest poparta żadnymi wnikliwie przeprowadzonymi badaniami, podobno w parafiach częściej używa się wina białego. Dlaczego? Po takim winie łatwiej jest wyprać akcesoria używane podczas obrzędów mszalnych.
Jednak we wspólnotach neokatechumenalnych korzysta się wyłącznie z win czerwonych. Być może jest to spowodowane chęcią traktowania jak najbardziej dosłownie słów o krwi Chrystusowej: „Oto Kielich Krwi Mojej…”
Bardzo ciekawi mnie czy rzeczywiście białe wino jest bardziej popularne niż czerwone podczas obrzędów liturgicznych. Być może ktoś z Was zbadał już tą kwestię?
Cyt.: „Bardzo ciekawi mnie czy rzeczywiście białe wino jest bardziej popularne niż czerwone podczas obrzędów liturgicznych. Być może ktoś z Was zbadał już tą kwestię?”
Tej kwestii nie badałem, ale badałem samo wino, gdy byłem ministrantem.. Tak badałem, ze ksiądz wylał mnie ze służby :-)
przeważa białe, gdyż nie brudzi tych ściereczek którymi ksiądz wyciera kielich, a wiadomo wino czerwone ciężko się spiera… ot taki prowizoryczny przykład ;)